2008 GSK Invitational Schedule

Lorenzo Brown

RALEIGH, N.C. -- The 2008 GSK Holiday Invitational basketball event's pairings have been set. The tournament begins tonight and all games will be held at Broughton High School.

The 2008 GSK Holiday Invitational basketball event's pairings have been set. The tournament begins tonight and all games will be held at Broughton High School.

Players of interest include: NC State 2009 combo guard signee Lorenzo Brown (Centennial High School), NC State 2010 power forward commitment C.J. Leslie (Word of God), 2009 point guard target John Wall (Word of God), NC State 2011 point guard target Bishop Daniels (Word of God), NC State 2010 forward target Tashawn Mabry (Rocky Mount), NC State 2011 forward target Bernard Sullivan (North Mecklenburg), and NC State 2010 forward target Melvin Tabb (Enloe).

2008 GSK Holiday Invitational Schedule
(All games at Broughton High's Holliday Gym)

NOTE: Potential games featuring NC State targets/signees are in bold print. Home teams are listed first.

Dec. 26
2:20 p.m. - Girls: Raleigh Enloe vs. Durham Hillside
4 p.m. - Girls: Raleigh Ravenscroft vs. Raleigh Broughton
5:40 p.m. - Boys (Tournament 2): Raleigh Enloe vs. Cary Panther Creek
7:20 p.m. - Boys (Tournament 2): Raleigh Ravenscroft vs. Apex
9 p.m. - Boys (Tournament 1): Raleigh Word of God vs. Rocky Mount

Dec. 27
11 a.m. - Boys (Tournament 2) Loser's bracket semifinal, Enloe/Panther Creek loser vs. Ravenscroft/Apex loser
12:40 p.m. - Boys (Tournament 2): Richland (North Richland Hills, Texas) vs. Knightdale
2:20 p.m. - Boys (Tournament 1): North Mecklenburg vs. St. Raymond (Bronx, NY)
4 p.m. - Boys (Tournament 2): Father Carr (Toronto, Ontario) vs. Centennial (Roswell, Ga.)

5:40 p.m. - Boys (Tournament 1): Kinston vs. Southern Lee
7:20 p.m. - Boys (Tournament 1): Apex Middle Creek vs. Arden Christ School
9 p.m. - Boys (Tournament 2): Semifinal, Enloe/Panther Creek winner vs. Ravenscroft/Apex winner

Dec. 29
11 a.m. - Girls: Third-place game
12:40 p.m. - Boys (Tournament 2): Loser's bracket semifinal, Richland/Knightdale loser vs. Father Carr/Centennial loser
2:20 p.m. - Boys (Tournament 1): Loser's bracket semifinal, Word of God/Rocky Mount loser vs. North Mecklenburg, St. Raymonds loser
4 p.m. - Boys (Tournament 1): Loser's bracket semifinal, Kinston/Southern Lee loser vs. Middle Creek/Christ School loser
5:40 p.m. - Boys (Tournament 2): Semifinal, Richland/Knightdale winner vs. Father Carr/Centennial winner
7:20 p.m. - Boys (Tournament 1): Semifinal, Kinston/Southern Lee winner vs. Middle Creek/Christ School winner
9 p.m. - Boys (Tournament 1): Semifinal, Word of God/Rocky Mount winner vs. North Mecklenburg/St. Raymond winner

Dec. 30
11 a.m. - Boys (tournament 2): Fifth-place game
12:40 p.m. - Boys (Tournament 1): Fifth-place game
2:20 p.m. - Boys (Tournament 2): Third-place game
4 p.m. - Girls: Championship game
5:40 p.m. - Boys (Tournament 1): Third-place game
7:20 p.m. - Boys (Tournament 2): Championship game
9 p.m. - Boys (Tournament 1): Championship game

PackPride.com Recommended Stories